Kalle Grünthal Liina Kersnale: Ärge valetage ega rääkige mesijuttu ja hoidke eemale meie lastest!

Share
Embed
  • Published on:  Monday, January 17, 2022
  • Head vaatajad, kes te meid jälgite! Tänane EKRE saadikute poolt esitatud eelnõu minu meelest paljastas kaks olulist fakti. Kõigepealt selle, mismoodi praegu veel – ma loodan, et viimaseid hetki – võimul olev valitsus annab nii Riigikogu liikmetele kui ka rahvale ebaõiget infot.

    Alustan võib-olla jälle tänasest Euroopa Liidu asjade komisjonist, kus dokumendid räägivad üht ja ametnikud neid tutvustades räägivad teist juttu, ilustades seda kõike, kui õnnelik ja hea saab pärast selle õigusakti vastuvõtmist olema eestlaste elu. Täpselt sama on ka täna. Nii nagu Ruuben Kaalep, hea kolleeg, siin õigesti mainis. Eelnõu, mida Haridus- ja Teadusministeerium ette valmistab, on hoopis teise sisuga, mida lugupeetud minister täna meile siin mesijuttu ajades rääkis. Absoluutselt erinev. Põhjus, miks me peame siis juba lasteaias digitaliseerima lasteõpet, on see, et hoida lapsi eemal internetis valitsevatest ohtudest ja õpetada neid vältima. Ehk me viime nad sellessesamasse keskkonda, näitame need ohud ära. Täpselt sama võiks teha ka teiste sõltuvust tekitavate ainetega. Anname lasteaialastele siis sigaretid ette ja las pahvivad, niikaua kui nägu roheliseks läheb. Järgmine tund on alkoholi ohtude näitamine – klaas veini igaühele ette ja las oksendavad siis kõik nurgad täis. Me näitame neile ohtusid. Kolmas tund on muidugi juba vanemale grupile, siis toome lauda kanepi. Saame teada, kui halvasti see mõjub. See on ju täielik jama!

    Ma pean tsiteerima meie arupärimise teksti. Digitaliseerimises nii varajases eas on näitena välja toodud Tallinna Ülikooli pedagoogilise nõustamise dotsendi Riin Seema lausung: "See on hirmutav, et poliitikud ja haridusjuhid on pigistanud silmad kinni ohtude ees, mida personaliseeritud õpiteed lastele kaasa võivad tuua. Ei tohi ignoreerida fakti, et Eesti laste ja noorte mängukäitumist hindavate uuringute andmetel süveneb laste probleemne digikäitumine ning sellega seotud lapsevanema- ja õpetajaharidus on puudulik." See on pedagoog. Mida räägivad tohtrid? Neuroteadlane Jaan Aru on rõhutanud: "Ei tuleks ilmtingimata järeldada, et koolihariduse üha suurem digiteerimine, mängustamine ja personaliseerimine viib veel paremate tulemusteni. On võimalik, et oleme juba üsna lähedal mõistlikule tasakaalule tehnoloogia ja mõtlemise vahel." Ehk siis arusaadavamalt öeldes: "[E]dasine digiteerimine ei muuda asja mitte paremaks, vaid halvemaks." Need on spetsialistid. Nad räägivad seda, mida nad teavad. Aga muidugi mitte ainult Eesti omad. Rahvusvaheliselt tuntud pediaater Cris Rowan on välja toonud, et lapsi peaks võimalusel moodsast tehnoloogiast eemal hoida ma kuni 12. eluaastani, sest tehnika kasutamine pärsib lapse aju. Vaat need on need teemad, mida räägivad teadlased.

    Hoidke eemale need digiarvutid meie lastest! Ärge istuge maha, lugupeetud minister, ma veel räägin! Kaks soovitust: kui tulete pulti, rääkige ausalt, ärge valetage ega rääkige mesijuttu, ja teine palve teile, hoidke eemale meie lastest, väikestest lastest. Digiteemad – see on nendele liiga vara.

    (Riigikogu istung, 17. jaanuar 2022)
Loading...

Comment